Kikut pępowiny to pozostałość po sznurze pępowinowym, przez który dziecko w łonie matki otrzymywało tlen oraz pożywienie. Po przyjściu na świat pępowina zostaje odcięta blisko ciała maluszka. Pozostałość, czyli kikut, wysycha i odpada zwykle w przeciągu około 3 tygodni. Jak wygląda pępek po odpadnięciu kikuta? W miejscu, gdzie kikut odpadł zostaje jeszcze niewielka ranka, która z reguły znika po kilku dniach.

Jak pielęgnować kikut pępowiny?

Przede wszystkim należy pilnować, aby kikut był czysty i suchy. Pieluszkę powinno się zakładać tak, aby nie go przysłaniała. Dzięki temu zapewnimy lepszy dostęp powietrza i szybsze odpadnięcie kikuta.

Jeszcze do niedawna zalecano, aby przecierać kikut pępowiny spirytusem. Obecnie odchodzi się od tej metody. Należy w miarę możliwości zapewnić, aby kikut pozostawał cały czas suchy. Jeśli widzimy, że kikut zaczyna odpadać, nie powinniśmy w żaden sposób próbować tego przyspieszyć np. przez pociągniecie go. Trzeba cierpliwie czekać aż odpadnie sam. Jeśli zastanawiamy się jak wygląda pępek po odpadnięciu kikuta, to musimy mieć na uwadze, że obecne będą nieduże ślady krwi  oraz niewielka ranka. Nie należy się tym przejmować – sytuacja unormuje się w przeciągu kilku dni.

Zazwyczaj ranka po kikucie goi się bez problemów. Przypadki, w których dochodzi do rozwoju infekcji lub stanu zapalnego zdarzają się bardzo sporadycznie. Do objawów, które powinny nas zaniepokoić należą zaczerwienienie wokół pępka, nieprzyjemny zapach, płacz noworodka po dotknięciu obszaru w pobliżu kikuta. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące sygnały nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza.

Warto poświęcić czas i uwagę na to, aby pępek ładnie i szybko się zagoił. Zaoszczędzimy sobie dzięki temu problemów oraz zbędnego napięcia i stresów. Przyjście maleństwa na świat to okres, który należy celebrować. Dlatego odpowiednia, uważna pielęgnacja to podstawa, o której nie wolno zapominać. Warto zadbać, aby pierwsze miesiące życia dziecka były wypełnione spokojem oraz szczęściem.