person holding silver fork and knife

Kto przez dziesiątki lat żyje zgodnie z tą dewizą, poświęcając pracy własne życie, często czuje się oszukany brakiem odpowiedniej gratyfikacji finansowej. Umiejętności cieszenia się życiem bowiem trzeba się nauczyć. Człowiek żyjąc długie lata wyłącznie dla pracy, będzie miał trudności z relaksem i dostrzeżeniem piękniejszej strony życia. Tragiczne tego przykłady znaleźć można wśród ludzi, którzy nie potrafią zająć się sobą po odejściu na emeryturę lub po utracie pracy. Umiejętność przewidywania oraz dobre zabezpieczenie na starość to nic złego. Poświęcając jednak teraźniejszość dla przyszłości, możemy przegapić wiele niezwykle ważnych rzeczy.

Mobbing

Szykany i terror psychiczny uprawiany przez kolegów bądź ze strony przełożonego w stosunku do podwładnych istniały pewnie zawsze. Nowe jest jedynie określenie tego zjawiska: mobbing (ang. mob – motłoch, mafia). Na szczęście społeczeństwo staje się coraz wrażliwsze na tę niegodzi-
Zadbać o równowagę i relaks. Niejeden pracoholik skrywa pod swym zapałem do pracy nieumiejętność cieszenia się życiem. Toteż ofiara mobbingu może liczyć na wysłuchanie u kierownictwa zakładu, rady zakładowej, lekarza zakładowego czy przedstawicieli związków zawodowych.