Jeżeli sami nie dajemy sobie rady z nałogiem, warto poszukać profesjonalnej pomocy. Lekarze, psychologowie, bioterapeuci oraz liczni samoucy oferują różnorodne formy pomocy: akupunkturę, hipnozę, terapię zachowań i niezliczone metody pozamedyczne. Sceptycy uważają wprawdzie, że o skuteczności metody bardziej decyduje wiara w jej działanie – trudno jednak zbić argumenty szarlatanów w postaci przykładów konkretnych osób wyleczonych z nałogu.
Pozytywna motywacja skłaniająca do abstynencji
Jeśli komuś brakuje motywacji do walki z nałogiem, a ma już dość słuchania swojego niebezpieczeństwach, powinien zapoznać się z poniższą listą zysków z rzucenia palenia.
Czy istnieją bezpieczne nałogi. Palenie jest nie tylko głównym czynnikiem wywołującym raka płuc. Również rak warg, jamy ustnej, nosa, krtani, przełyku, nerek i pęcherza moczowego znacznie częściej występuje u palaczy niż u osób niepalących. Wraz z liczbą wypalonych papierosów rośnie także ryzyko zawału serca, udaru mózgu i chorób układu krążenia. Już 20 minut po ostatnim papierosie normalizuje się puls oraz temperatura dłoni i stóp. Już po 24 godzinach obniża się ryzyko zawału serca. Po 48 godzinach poprawiają się zmysły powonienia oraz smaku. Po 2 miesiącach zaczynają regenerować się zniszczone wdychanym dymem papierosowym migawki komórek nabłonka, a oskrzela skuteczniej usuwają zanieczyszczenia. Normalizacji ulega zwiększona produkcja wydzieliny śluzowej. Wskaźniki funkcji płuc wzrastają nawet o 30 proc. Znikają lub łagodnieją dolegliwości będące skutkami palenia: nieżyt oskrzeli, napady kaszlu, płytki oddech oraz katar zatokowy.