person eating food

Napinamy możliwie jak najwięcej mięśni twarzy. Wykrzywiamy twarz w groteskowy grymas: marszczymy czoło, mrużymy mocno oczy, marszczymy nos, mocno zaciskamy

Program relaksacyjny

W okresach wielkich stresów lub w ostrych sytuacjach stresowych osoby biegłe w technice Jacobsona potrzebują czasami okrężnej drogi napinania mięśni. zęby i usta. Napinamy mięśnie policzków. Wytrzymujemy w grymasie 6 sekund, po czym rozluźniamy szybko wszystkie mięśnie twarzy i przez 30 sekund rozkoszujemy się uczuciem odprężenia. Powtarzamy ćwiczenie jeszcze raz- -dwa razy, robiąc za każdym razem inne miny.

Następnie plecy i barki…

Przyciskamy z całej siły podbródek do klatki piersiowej. Wytrzymujemy 6 sekund, a następnie przez 30 sekund wolno rozluźniamy mięśnie. Odchylamy mocno głowę do tyłu lub na oparcie krzesła. Po 6 sekundach naprężenia ponownie 30 sekund rozluźnienia. Następnie przekręcamy głowę w lewą stronę i lekko napinamy mięśnie, po czym rozluźniamy. To samo w prawą stronę. Pociągamy ramiona w górę do poziomu uszu. Mocno, jeszcze mocniej. Wytrzymujemy w maksymalnym napięciu przez 6 sekund albo przez długość 2 oddechów, a następnie opuszczamy ramiona, całkowicie je rozluźniając. Przez 30 sekund lub przez 8-10 oddechów czujemy efekt tego działania.
A teraz ściągamy łopatki do tyłu tak, by prawie były nieruchome. Maksymalnie je napinamy i rozluźniamy.